Türk Balıkçılık Yönetim Sisteminin Güçlendirilmesi

Tarım ve Orman Bakanlığının ev sahipliği yaptığı, Türk Balıkçılık Yönetim Sisteminin güçlendirilmesini amaçlayan AB-Türkiye Eşleştirme Projesi tamamlandı.

Projenin nihayete ermesi ile ilgili;

“AB tarafından desteklenen "Türk Balıkçılık Yönetim Sisteminin Güçlendirilmesi" konulu Eşleştirme Projesinin kapanış töreni, 6 Eylül günü Ankara'da gerçekleştirilecek. Törene AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi Müsteşarı Gabriel Munuera Vinals katılacak.

Avrupa Birliği'nin Ortak Balıkçılık Politikası (OBP) balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliğinin çevre, ekonomi ve sosyal açıdan sürdürülebilir olmasını ve tüketicilere sağlıklı bir gıda kaynağı sunmasını amaçlamaktadır. Dinamik bir balıkçılık endüstrisinin teşvik edilmesi ve balıkçılıkla geçinen toplumlara makul bir yaşam standardı sağlanması da OBP'nin hedefleri arasında yer almaktadır.

Ortak Balıkçılık Politikası kapsamında balıkçılık yönetiminin temel hedefi, tüm balıkçılık stoklarında uzun vadede yüksek rekolte sağlanmasıdır. 1.690.000 Avro bütçeli eşleştirme projesi, Türk balıkçılık yönetim sisteminin daha da güçlendirilmesi yönünde atılan bir başka önemli adımdır.

AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Türk Balıkçılık Yönetim Sisteminin sürdürülebilir balıkçılık yönünde ilerleme kaydettiğine inanıyoruz. Katılım-öncesi yardım kapsamındaki projelerimiz ile sağlanan destekler, şüphesiz geçmişte olduğu gibi gelecekte de bu sürece katkı sağlamaya devam edecektir."

Proje, Türk ve İspanyol İdareleri ile işbirliği içerisinde yürütülmüştür.

Kaynak:https://www.avrupa.info.tr/tr/pr/surdurulebilir-balikcilik-yolunda-buyuk-adim-turk-balikcilik-yonetim-sisteminin