Ambalaj Eko Etiketi

Üretim sektörünün getirilerinden olan ürünün sunumu konusunda ürünlerin ambalaj içinde tüketiciye ulaştırılması önemli bir gereklilik şartıdır. Bu bakımdan ambalaj ve paketleme malzemeleri de insan sağlığına ve çevre koşullarına zarar vermeyecek kriterlere sahip olmalı ve sertifikalandırılmalıdır.

Ambalaj üreticileri açısından ekolojik ambalaj ve sürdürülebilir ambalaj yaklaşımı sadece malzeme seçimi olmamalıdır. Global, Kurumsal markalar, ekolojik ambalaj üretmek için başka parametrelere de bakmaktadır. Örneğin boyutları küçültülmüş ambalajların tasarlanması veya ürün ile ambalaj oranının düşürülmesi ya da ürün hacminin azaltılması bu kapsamdadır. Bu arada ürünlerin nakliye tasarımları da nihai maliyetleri etkileyen önemli bir konumdadır. Enerji kaynaklarının en düşük seviyede kullanılması, doğada çözünür malzemeler kullanılması ve ambalajın yüksek oranda geri dönüşümünün sağlanması da önemli parametrelerdir.

Ekolojik bir ambalaj yapısının ortaya koyulması ile tüketici sağlık, güvenlik, daha yaşanılabilir bir çevre, depolama alanı, navlun, nakliye ve taşıma maliyetleri ve işletmenin karbon tüketimi azaltılmış kazanımlar sağlamaktadır.