Kozmetik Eko Etiketi

Kozmetik Ürünler hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmiştir. Güzellik ve Bakım unsuru olarak günlük hayatımızda yerini almıştır. Ancak bu kozmetik ürünlerin içeriğinde, orta ve uzun vadede insan sağlığına zarar veren bazı maddeler bulunmaktadır. Çeşitli cilt hastalıklarının bir nedeni kozmetik ürünlerdir. Ancak, kozmetik ürünlerin de insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek şekilde üretilmesi mümkündür. Kozmetik ürünlerin içinde hangi maddelerin bulunduğu ve bu maddelerin zararlı olup olmadıkları test ve analiz çalışmaları ile tespit edilebilmektedir. Bu tespitler ve eco kriterleri uygunluğu neticesinde sağlık ve çevre için tehlike yaratmayacak kozmetik ürünlerin üzerinde çevre etiketlemesi yapılmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda görülsede, yabancı ülkelerden gelen kozmetik ürünler üzerinde rastlanan bu çevre etiketleri artık ülkemizde üretilen ürünlerde de yapılmaktadır. Ecogloballabel kriterleri kapsamında ürünü uygun olan üreticilere Eco Etiketi kullanma izni verilmektedir.

Bu izinleri alan firmalar, Kişisel bakım ve kozmetik ürünlerine bu etiketleri koyarak hem tüketici talebi hemde çevre hassasiyetleri ile pazar ayırt edici yer kazanabileceklerdir. Kozmetik ürün grubunda sadece parfümler, deodorantlar değil, makyaj malzemelerinden tıraş köpüklerine, sabunlardan pamuklara kadar çok sayıda ürün çeşidi bulunmaktadır.

Ecogloballabel ile tüketiciye güven sembolleri sunmak, kazanımların kaçınılmaz bir parçasıdır.