Enerji Eko Etiketi

Dünya enerji kaynaklarımızın hızla tükenmeye başlaması, gelişmiş ülkeleri ekolojik enerji ve enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirmeye başlamıştır.

Ekolojik enerjinin sürekli olması için israfının önüne geçilmeli ve yeniden dönüşümü sağlanabilen değerli enerjiyi kazanma yoluna gidilmelidir. Bu sayede hem ekolojik denge korunmakta hem de mevcut olan enerji kaynaklarının ömrü uzamaktadır. Ekolojik enerji sayesinde doğadan gelen maddeler yeniden doğaya kazandırılır ki ekolojik yaşam çemberi döngüsüne devam eder.

Ekolojik Enerjinin ürün grubu bazında kullanımında hava, su ve enerji kaynağının optimal seviyelere çekilmesi gerekmektedir. Bu açıdan ürün bazında enerji kaynaklarının etkili kullanımına yönelik değerlendirmeler ayrı ayrı ele alınmaktadır.

Bu ürün grupları içinde en yaygın olanları: Kent aydınlatma ürünleri, ofis ve ev aydınlatma ürünleri, klima vb. soğutma ürünleri, ısı pompaları, masa üstü bilgisayarlar, diz üstü bilgisayarlar, baskı makineleri, çamaşır makinaları, bulaşık makineleri, sanayi ısıtma-soğutma sistemleri, su tüketen ürünler, görüntüleme cihazları, evde kullanılan pişirme ürünleri, oyuncaklar, sıhhi ürünler, armatürler v.b, Ekolojik enerji üretim merkezleri, Geri Dönüşüm Tesisleri ve benzeri çok farklı gruplar mevcuttur.

Ecogloballabel (NSO-NAP 3) standardı kriterleri ile Eko-Enerji etiketlemesinde sektöre etiketleme yapılması ülkemizin bu konu hakkında gelişimini sağlamaktadır.